תהליך ניהול פרויקטים מא’ עד ת’

שתפו

ניהול פרויקט מתחילתו ועד סופו – עשויו להיות משימה מרתיעה. בדרך כלל, יצוצו בעיות כאשר האדם העומד בראש הפרוייקט אינו מקצועי מספיק או איננו בעל הידע הנדרש עבור אותו הפרויקט. מן הצד השני ישנם אנשים בעלי הבנה רחבה של נושא הפרויקט עליו הם עובדים, אך חוסר נסיונם המקצועי עשוי להכשיל גם אותם בביצוע המשימה.

עם זאת, חשוב לזכור שבימינו ישנם כלי ניהול דיגיטליים רבים אשר יכולים לתרום להצלחתו של ניהול פרוייקט במיוחד בהקשר של ניהול משימות מרובות בו זמנית והקצאת המשאבים הנכונה לכל משימה בפרוייקט וכמובן מעקב אחרי הממונים על כל ביצוע של משימה – כולל אפשרויות רבות נוספות כגון ניהול הזמן המושקע בפועל בכל משימה – ודו”חות שונים לגבי הניהול וההתנהלות של הפרוייקט.


מאמר זה יגלול בפניכם את חמשת השלבים המרכזיים בתהליך ניהול הפרויקט שלב אחר שלב.

תהליך ניהול הפרויקט

שלב ראשון
קונספט וייזום
⧁ הצעד הראשון הוא התבוננות במושגי הפרויקט וייזום בהובלת רעיון. שלב ה"ייזום" עשוי להתחיל מנייר ועט כדי לעזור לצייר ולהעלות רעיונות הייצגו את הפרוייקט. זהו שלב ראשוני בו מומלץ לחקור על נושא הפרויקט, לרשום נקודות עיקריות ולדון לגביהם עם בעלי ניסיון בתחום המדובר. .
⧁ זהו השלב בו מתפתחת ה Project chart - אמנת הפרוייקט בה אתה מחליט על היקף הפרויקט הכולל, היעדים וניהול הצוות.
שלב ראשון
שלב שני
הגדרת ותכנון הפרויקט
⧁ בשלב זה של התהליך, עליך להגדיר את תוכנית הפרויקט ולפרט את כל העבודה שיש לבצע בו. זהו השלב בו נענה על השאלות כמו: מי, מה, איפה, מתי ואיך יתבצע הפרוייקט.
⧁ הצלחת הפרויקט שלך תמונה בתכנון נכון ומקצועי. ככל שהתוכנית טובה יותר, כך תוצאות הפרויקט יהיו טובות יותר. זהו גם השלב בו יש להחליט על תקציב הפרויקט, תזמון הפרויקט וניהול המשאבים. מובן שאלה עשויים להשתנות תוך כדי תנועה אך מומלץ לתכננם מראש.
שלב שני
שלב שלישי
ביצוע ואספקת פרויקט
⧁ זוהי יריית הפתיחה של הפרויקט שלך. יש להתחיל באיסוף כל המשאבים הנדרשים על מנת להשלים את המשימות שהוקצו לפרויקט. בשלב זה, יהיה עליך לנהל את התקשורת, צוות הפרויקט, האיכות והספקת הפרויקט.
⧁ עדיף לקיים פגישת פתיחה בה תוכל לאמוד את מועד הגשת הפרויקט. במהלך הפגישה, שתף פעולה עם הצוות שלך, דון במשימות העומדות על הפרק ובשונות אחרות.
035 - Creative ThinkingCreated with Sketch.
שלב שלישי
שלב רביעי
ניטור ובקרת ביצועים
⧁ כעת עליכם לוודא שהכל עובד כשורה לאורך ציר הזמן של הפרויקט מתחילתו ועד סופו. יש צורך במעקב אחר התנהלות הפרויקט כדי לעמוד ביעדים שהצבת.
שלב רביעי
שלב חמישי
סגירת פרויקט והערכה
⧁ בשלב זה מסתיים הפרויקט שלך לאחר שיעדיו הושלמו.
בשלב סגירת הפרויקט, תעריכו האם יעדכם הושגו או לא. הפרויקט יוערך על בסיס איכות, מהירות, דיוק ועמידה בלוחות הזמנים שהוקצבו.
שלב חמישי

מחפשים ליווי מקצועי לניהול פרויקטים? 

המומחים של דיביין ישמחו ללוות אתכם יד ביד בכל מה שנוגע בניהול הפרויקט שלכם!

תמונה של אלעד ינאי

אלעד ינאי

מומחה IT ואינטרנט כבר יותר מ-20 שנה. בוגר תואר (B.s.C) בהצטיינות בתחום Media Productions - (מלבורן-אוסטרליה). בעלים של חברת בניית אתרים, קידום, שיווק והדרכות טכנולוגיות. מומחה בייעוץ לעסקים למצוינות, מערכת וורדפרס, והטמעת מערכות ERP בארגונים וחברות. "התשוקה שלי היא להביא וללמד את הכלים המתאימים לכל אחד והידע להשתמש בהם נכון ובחכמה."

לכל שאלה אנא שלחו הודעה - ונחזור אליכם בהקדם
he_ILHE